NIEKOŃCZĄCA SIĘ ENERGIA

Źródłem energii dla pompy ciepła jest nagromadzone i zakumulowane w ziemi, powietrzu i wodach gruntowych ciepło słoneczne. Jest ono ogólnodostępne, niewyczerpalne, bezpłatne, bezpieczne i niezależne od zmian gospodarczych w kraju. Cały system zarówno grzania w okresie zimowym, chłodzenia latem, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy podgrzania wody w basenie, który oparty jest na pracy pompy ciepła charakteryzuje się wysoką efektywnością i jest energooszczędny. Nie dość, że jest to rozwiązanie ekologiczne (zmniejszenie emisji CO2), nieskomplikowane (bezobsługowe) oraz wszechstronne (ogrzewanie i chłodzenie) to dodatkowo pozwala zminimalizować koszty eksploatacyjne a więc oszczędzać!

NATURALNE CIEPŁO

Ciepło odczuwane przez człowieka nie jest równoznaczne z energią cieplną, którą może wykorzystać pompa ciepła. To, że wiosną, jesienią, a w szczególności zimą odczuwamy chłód nie oznacza, że w otaczającym nas środowisku nie ‘ukrywa się’ energia, nie istnieje ona bowiem dopiero przy spadku temperatury do -273°C!. Pompa ciepła potrafi, nawet w mroźny zimowy dzień, pobrać zgromadzoną w otoczeniu energię słoneczną i za pomocą sprężarki doprowadzić ją do właściwości pozwalających na ogrzenie budynku. Efektywność pracy systemu oczywiście waha się na przestrzeni roku jednak przy odpowiednim zaprojektowaniu, doborze urządzenia oraz wykonaniu samej instalacji jest ona w stanie w pełni samodzielnie ogrzać (a latem ochłodzić!) budynek oraz przygotować ciepłą wodę użytkową opierając się na zasobach naturalnych.

NO DOBRZE, POMPA CIEPŁA, ALE JAK TO DZIAŁA?

jak dziala

 

ZASADA DZIAŁANIA / POMPA CIEPŁA / TO SIĘ OPŁACA

Pompa ciepła, jako samo urządzenie, nie jest w stanie zaspokoić potrzeb cieplnych budynku. Dopiero zwarty i współgrający ze sobą układ dolnego źródła ciepła, pompy ciepła oraz instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach a dodatkowo przygotowanie ciepłej wody. Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta i opiera się na podstawowych zasadach fizyki z działu termodynamiki. Krążący w obiegu zamkniętym czynnik roboczy przepływając przez wymiennik dolnego źródła odbiera z niego ciepło. Dociera do zasilanej elektrycznie sprężarki, która powoduje gwałtowny skok ciśnienia a więc i temperatury czynnika. Teraz posiada on już temperaturę odpowiednią do celów ogrzewania i poprzez wymiennik, oddaje ciepło instalacji wewnętrznej. Co prawda konieczne jest dostarczenie energii elektrycznej do sprężarki jednak sama energia cieplna pobierana jest zupełnie bezpłatnie z zasobów naturalnych: ziemi, powietrza lub wody. Badania wykazują, że nawet przy najniekorzystniejszych warunkach pogodowych system z pompą ciepła w 75% bazuje na bezpłatnym cieple z otoczenia a jedynie 25% energii pokrywa prąd elektryczny. Sumarycznie daje to wysoką efektywność oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych instalacji grzewczej.

LATEM CHŁODZI / ZIMĄ GRZEJE / POMPA CIEPŁA

W układzie z pompą ciepła zimą pobierane jest ciepło z otoczenia i dostarczane do instalacji natomiast w okresie letnim można je odebrać z wnętrza budynku ‘wyrzucając’ na zewnątrz. W zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła chłodzenie może być aktywne lub pasywne. Chłodzenie aktywne polega na odwróceniu obiegu pracy pompy ciepła i stosuje się je w rewersyjnych pompach powietrznych. W tym przypadku, ze względu na wysoką temperaturę powietrza zewnętrznego w okresie letnim, nie ma możliwości rezygnacji z pracy sprężarki jednak odprowadzane ciepło może zostać wykorzystane na potrzeby podgrzania ciepłej wody użytkowej czy tez basenu. Rezygnacja z aktywnego załączania sprężarki pojawia się w przypadku pomp wodnych i gruntowych, w których stosuje się chłodzenie pasywne. Czynnik krążąc odbiera ciepło z wnętrza pomieszczenia i, omijając sprężarkę, trafia bezpośrednio do kolektora wodnego/gruntowego gdzie to ciepło oddaje i ulega schłodzeniu. Ponadto, w zależności od instalacji wewnętrznej i zastosowanych w niej rozwiązań chłodzenie obiektów dzieli się na ciche i dynamiczne. Chłodzenie ciche polega na wykorzystaniu płaszczyzn, a więc rurociągów umieszczonych w suficie, podłodze lub ścianach, które w okresie zimowym służą do ogrzewania budynku. Chłodzenie dynamiczne natomiast wykorzystuje konwektory wentylatorowe. Rozwiązanie to pozwala jednocześnie na usuwanie wilgotności z powietrza wewnętrznego.